The Evoke Hunter features a button-rifled, stainless steel, threaded barrel; adjustable TriggerTech trigger; removable RFR muzzle brake, Cerakote finish; integrated Picatinny rail on the receiver and forend; removable six-port RFR muzzle brake and polymer stock.
Christensen Arms 801-15037-02 Evoke Hunter 7mm BC 4+1 16.25″ Black Cerakote Threaded Barrel, Receiver & Forend w/Picatinny Rail, Brush Camo Fixed Synthetic Stock
Christensen Arms 801-15037-02 Evoke Hunter 7mm BC 4+1 16.25″ Black Cerakote Threaded Barrel, Receiver & Forend w/Picatinny Rail, Brush Camo Fixed Synthetic Stock
$963.74
Christensen Arms 801-15037-02 Evoke Hunter 7mm BC 4+1 16.25″ Black Cerakote Threaded Barrel, Receiver & Forend w/Picatinny Rail, Brush Camo Fixed Synthetic Stock
| UPC | 840290529238 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-15037-02 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 16.25" |
| Caliber/Gauge | 7mm BC |
| Capacity | 4 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 0.0 |




