The KRISS Vector Gen 3 SBR is the smallest rifle variant in the Vector family. The short barrel combined with the adjustable stock allows for quick transitions when firing rapidly at multiple targets. With a redesigned upper housing, the Gen 3 SBR accepts aftermarket pistol grips. The lower housing has been updated for better hand support.
KRISS VCTR SBR G3 9MM 5.5″ 40RD ALP
KRISS VCTR SBR G3 9MM 5.5″ 40RD ALP
$1,569.99
KRISS VCTR SBR G3 9MM 5.5″ 40RD ALP
Out of stock
| UPC | 810172121706 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV90-3SAP00 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARREL RIFLE |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Model | VECTOR SBR |
| Number of Magazines | 1 40 rd. |
| Product Type | SBR |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Low Profile Flip Up Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |





